Abyste si takový výlet mohli naplánovat, připravili jsme pro vás přehled těch nejzajímavějších míst, kde se historickým vlakem můžete svézt:
Posázavský pacifik (Středočeský kraj – Vysočina)
- Posázavským pacifikem se rozumí dvě tratě v turisticky velmi atraktivní oblasti – v Posázaví. Jedná se o trať č. 210 Praha – Vrané – Čerčany (s odbočkou na Dobříš) a trať č. 212 Čerčany – Kácov – Světlá nad Sázavou.
- Tratě vedou krásnou krajinou, podél řek a skal a v jejich okolí je mnoho atraktivních míst a oblíbených výletních cílů.
- Na tratích se kromě pravidelného provozu uskutečňuje řada historických a svátečních jízd, z nichž většina se koná ve spojení se zajímavými kulturními akcemi či při příležitosti svátků a významných dnů.
- Více informací o těchto jízdách najdete na www.pacifikem.cz.
Úzkokolejka Nová Bystřice (Jihočeský kraj)
- Trať o rozchodu 760 mm, dlouhá 33 km, vede z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a je lemována lesy, rybníky a malebnými nádražími. Během letní sezóny nabízí tato úzkorozchodná železnice nezapomenutelný zážitek – jízdu vlakem, taženým některou z parních lokomotiv, pocházejících z let 1898 – 1958.
- Některé jízdy jsou navíc zpestřeny doprovodným programem. Ve vlaku je zařazen také bufetový vůz. Rodiny s dětmi mají možnost zakoupit si rodinnou jízdenku.
- Úzkorozchodná trať vede také z Jindřichova Hradce do Obrataně.
- Více informací o trati, včetně jízdních řádů nostalgických jízd, najdete na www.jhmd.cz.
Úzkokolejka Mladějov na Moravě (Pardubický kraj)
- Úzkorozchodná železniční dráha o délce 11 km a rozchodu 600 mm, nacházející se nedaleko Moravské Třebové, dnes slouží k jízdám historických vlaků, tažených parní lokomotivou. Těmi se návštěvníci mohou svézt o vybraných sobotách a svátcích.
- V červenci a srpnu jsou tyto vlaky zpravidla v provozu každou sobotu; v květnu, červnu a září se jedná pouze o vybrané soboty.
- Úzkokolejka je součástí areálu Průmyslového muzea Mladějov, jehož expozice představují železniční, silniční, zemědělskou a stavební techniku. V Mladějovském areálu se dále nachází dětské hřiště a občerstvení.
- Více informací o trati a jízdních řádech historických jízd najdete na www.mladejov.cz.
Pošumavská jižní dráha Nové Údolí – Haidmühle (Jihočeský kraj)
- Nové Údolí se nachází na Šumavě, na státní hranici s Německem a návštěvníky sem přivádí rarita v podobě nejkratší mezinárodní železnice na světě s mininádražím. Tato železnice, měřící pouze 105 metrů, symbolicky propojuje Čechy s Bavorskem a připomíná tak bývalou mezinárodní trať, která zde byla v roce 1948 zrušena.
- Nejen rodiny s dětmi ocení, že se po této železnici mohou návštěvníci v turistické sezóně svézt replikou parní lokomotivy nebo šlapací drezínou a obdržet pamětní jízdenku. Děti si přitom mohou vyzkoušet červenou čepici výpravčího a zazvonit si na lokomotivní zvonec.
- Kromě železnice se v areálu nachází tři odstavené historické železniční vagony.
- Více informací o Pošumavské jižní dráze najdete na www.noveudoli.eu.
Muzeum průmyslových železnic Brno, Zbýšov (Jihomoravský kraj)
- V areálu MPŽ Důl Jindřich se můžete svézt po úzkorozchodné železnici historickým vlakem, taženým buď parní, nebo motorovou lokomotivou, každou sobotu v červenci a v srpnu a dále ve vybraných termínech, které jsou k dispozici na www.mpz.cz. V těchto termínech je rovněž možné zhlédnout expozici lokomotiv, vozů a techniky Muzea průmyslových železnic.
Muzeum ČD Lužná u Rakovníka (Středočeský kraj)
- Muzeum je umístěno u železniční stanice Lužná u Rakovníka, v nádherné přírodě na okraji křivoklátských lesů. Jsou zde k vidění různé druhy parních lokomotiv z různých období, historické motorové lokomotivy, motorové vozy, nákladní vagóny i ukázky technických zařízení na železnici.
- Pravidelně se zde konají také jízdy nostalgických vlaků, o kterých se můžete dozvědět více na www.cdmuzeum.cz.
Železniční muzeum Výtopna Jaroměř (Královéhradecký kraj)
- Nenechte si ujít pravidelné jízdy muzejního vlaku železničního muzea v Jaroměři, které se konají od května do října, vždy první sobotu v měsíci. V čele vlaku je parní lokomotiva z roku 1937 přezdívaná „Velký Bejček“, v soupravě jsou dále řazeny vozy s dřevěnými lavicemi, vůz s prodejem občerstvení a vůz pro přepravu kočárků a kol.
- Muzejního vlaku lze využít k návštěvě mnoha turistických cílů v regionu Královéhradeckého kraje – zaveze vás do Hradce Králové, Pardubic, Náchoda, České Skalice (Babiččino údolí) i Police nad Metují (Muzeum stavebnice Merkur).
Zubačka Tanvald – Kořenov – Harrachov (Liberecký kraj)
- Zubačka vedoucí z Tanvaldu přes Kořenov do Harrachova je jedinou ozubnicovou železnicí v České republice a zároveň nejstrmější tratí u nás – na sedmikilometrovém úseku mezi Tanvaldem a Kořenovem trať překonává výškový rozdíl 235 metrů!
- Ve vybraných termínech se zde pořádají nostalgické jízdy historickými vlaky, ve kterých vás průvodčí v historické uniformě odbaví lepenkovou jízdenkou! Zařazen bývá také barový vůz. Ve stanici Kořenov obvykle probíhá bohatý doprovodný program.
- Termíny nostalgických jízd včetně jejich programu jsou k dispozici na www.zubacka.cz.
- V budově bývalé železniční stanice Kořenov je umístěno Muzeum ozubnicové dráhy, kde se můžete dozvědět o zubačce více.
Lednicko-valtický areál (Jihomoravský kraj)
- Chystáte-li se navštívit unikátní Lednicko-valtický areál, můžete se sem dopravit historickým vlakem. Takový způsob dopravy bude nejen nevšedním zážitkem pro děti, ale také možností, jak si vychutnat krásu okolní krajiny.
- Historické motoráčky jezdí k Lednicko-valtickému areálu od května do září o sobotách, v létě pak i o nedělích a svátcích. Ve vlaku z Brna do Lednice a opačně se můžete svézt motoráčkem „Kredenc“, na ostatních tratích (Břeclav – Valtice město – Mikulov na Moravě, Mikulov na Moravě – Valtice město – Lednice) jede motoráček „Hurvínek“. Příznivci cykloturistiky navíc uvítají, že ve většině z těchto vlaků se přepravují jízdní kola zdarma.
- Více informací o motoráčku a především jízdní řád najdete na www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/528-historickym-motorackem-do-zahrady-evropy.
Elinka – železniční trať Tábor – Bechyně (Jihočeský kraj)
- Bechyňská železnice je dílem známého elektrotechnika a vynálezce Františka Křižíka. Železniční trať Tábor – Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě; pravidelná doprava zde odstartovala 21. června 1903. Trať je v provozu dodnes, a to především v letní sezóně, kdy se zde konají oblíbené nostalgické jízdy historickými vozy.
- Více informací o Elince najdete na www.lazne-bechyne.cz/elinka.php.
Sklářská lokálka Česká Kamenice – Kamenický Šenov (Ústecký – Liberecký kraj)
- Kamenický motoráček je historický vlak, který jezdí již 2. rokem po muzejní trati z České Kamenice do sklářského města Kamenický Šenov a zpět.
- Historickým motoráčkem „Hurvníkem“ se můžete svézt každou sobotu a neděli od 2. 6. do 1. 7. a od 1. do 30. 9. 2012, dále každé úterý a čtvrtek po celé prázdniny od 3. 7. do 30. 8. 2012.
- Více informací a jízdní řád Kamenického motoráčku najdete na www.kzc.cz.
Boleslavský motoráček (Středočeský kraj)
- Boleslavský motoráček vás zaveze do atraktivních turistických oblastí Kokořínska a Českého ráje, kde můžete navštívit hrad Trosky, hrad Kost, pohádkové město Jičín, Prachovské skály a další zajímavá místa.
- Motoráček jezdí z Lysé nad Labem přes Mělník a Mladou Boleslav do Jičína a zpět z Jičína přes Mladou Boleslav a Nymburk do Lysé nad Labem.
- Tento historický vlak jezdí o vybraných státních svátcích dne 8. května, 5. a 6. července, 28. září a 28. října 2012.
- Více informací a jízdní řád Boleslavského motoráčku najdete na www.kzc.cz.
Podbrdský motoráček (Středočeský kraj)
- Podbrdský motoráček je provozován již 4. rokem. V letošní sezóně jezdí na trase Karlštejn – Zadní Třebaň – Liteň – Lochovice – Příbram a zpět, a to každou neděli od 3. června do 30. září 2012.
- Jízdu historickým motoráčkem můžete spojit s návštěvou hradu Karlštejn nebo s návštěvou Hornického muzea v Příbrami.
- Více informací a jízdní řád Podbrdského motoráčku najdete na www.kzc.cz.
Pražský motoráček (Hlavní město Praha)
- Historický Pražský motoráček jezdí pravidelně v období od 28. dubna do 28. října každou sobotu, neděli, státní svátek a 1. a 2. prosince 2012 (Mikulášské jízdy) Pozor – ve dnech 1. a 8. května nejede.
- Motoráček jezdí po Pražském semeringu, po trati 122 ze stanice Praha hlavní nádraží do stanice Praha-Zličín a zpět. Cestou si můžete vychutnat jízdu nejdelším dvoukolejným tunelem u nás a výhledy na Vyšehrad, Pražský hrad a celou Prahu.
- Více informací a jízdní řád Pražského motoráčku najdete na www.kzc.cz.
Termíny zajímavých akcí na železnici najdete v části Akce pro děti – Jízdy historických vlaků.