Vesnička, jejímž autorem je Miroslav Mužík a která nemá v České republice obdobu, znázorňuje všední život na moravské vesnici na přelomu 18. a 19. století. V současné době vesnička čítá 51 chalup, kostel, zámek, školu, hospodu a různé hospodářské či technické objekty, včetně vodního i větrného mlýna. Pro rodiny s dětmi jsou však nejatraktivnější částí vesničky pohyblivé postavičky a zvířata. Prozatím ve vesničce „žije“ bezmála 500 postav, z toho přibližně 200 pohyblivých, a více než 300 zvířat (koně, krávy, ovce, prasata, slepice, kachny, kočky atd.). Obyvatelé vesnice mimo jiné hodují u piva a jitrnic, tancují při muzice, hrají na hudební nástroje, prodávají zboží na tržišti, orají půdu, perou prádlo nebo představují tradiční řemesla (kovářství, truhlářství, kominictví a další). Návštěvníci – zejména z řad dětí – získají během prohlídky mnoho zajímavých informací nejen k životu na venkově před zhruba 200 lety, ale především k řemeslům, která v mnoha případech vymizela a 21. století se nedočkala. Postupně budou do expozice doplňovány trojrozměrné ukázky – většinou výrobky představovaných řemesel, které si budou moci návštěvníci vzít do rukou a prohlédnout si je bez vitríny a zblízka. Plánováno je také postupné dotváření a rozrůstání vesničky – do budoucna by vesnička měla čítat až dva tisíce figurek. Již nyní se však jedná o jeden z největších pohyblivých mechanismů ve střední Evropě!
Součástí expozice je také betlém, jehož autorem je rovněž Miroslav Mužík. Betlém dlouhý 9,4 m je jedním z největších betlémů v České republice a je neustále rozšiřován. V současné době se zde nachází 430 figurek, postav i zvířat, z nichž zhruba 250 je pohyblivých. Betlém bude (stejně jako vesnička) vystaven celoročně.
Moravská vesnička a betlém jsou od 1. dubna 2012 k vidění v Baron Trenck Gallery v kapucínském klášteře v Brně. Otvírací doba: pondělí – neděle 9.00 – 16.30 hod. Vstupné: dospělí 60,- Kč, senioři a studenti VŠ 45,- Kč, děti ZŠ a studenti SŠ 30,- Kč, děti MŠ 20,- Kč.