Rubriky
Magazín

Kam na rodinný výlet? Novohradské hory nabízejí krásnou přírodu, naučné stezky i výborné pečené vdolky!

Inspirací, kam na příjemný rodinný výlet není nikdy dost. Skvělým tipem jsou Novohradské hory v Jižních Čechách.

Rodiče okouzlí nedotčenou přírodou i malebnými vesničkami a děti se na nespočtu naučných stezek dozvědí třeba to, jaká zvířata se v lesích pohybují, nebo co to vlastně je rašeliniště. Společně si pak můžete pochutnat na skvělých pečených vdolcích nebo jihočeských zelňácích.

Terezino údolí nabízí nenáročný výlet podmanivou krajinou

Milovníky přírody potěší zhruba sedmi kilometrový okruh Tereziným údolím, který můžete snadno absolvovat s dětmi i čtyřnohými miláčky – pěšky, na kole i s kočárkem. Zaparkujte v historickém městě Nové Hrady, kde můžete navštívit hrad pocházející již ze 13. století.  Odtud vás šipky dovedou až k branám unikátního anglického lesoparku s naučnou stezkou a zbudovaným vodopádem.

Terezino nebo také Terčino údolí dostalo svůj název po hraběnce Terezii Buquoyové, která zde nechala vysadit cizokrajné keře a rostliny, vybudovat malé soukromé lázně, rekreační budovy i ojedinělý lesní vodopád.

Parkem vede naučná stezka s 12 zastávkami. Ta představuje historii i zajímavosti této národní přírodní památky, která je mnohými považována za nejkrásnější místo Novohradských hor. Jedním z vrcholů výletu je zcela jistě uměle zbudovaný vodopád z roku 1817, který je napájen říčkou Stropnicí. Od vodopádu pokračujte úchvatným kaňonem až k tvrzi Cuknštejn, kde se s dětmi můžete zahledět do historie.
A pokud Vám cestou vyhládne, stačí zastavit třeba na Hamru, kde se občerstvíte nebo pořádně najíte s celou rodinou.

Vezměte děti do pralesa

V Novohradských horách se také nachází dvě nejstarší přírodní rezervace ve střední Evropě. Jsou jimi Žofínský a Hojnovodský prales. Druhý jmenovaný je zapsán na seznamu UNESCO a můžete se v něm těšit na tříkilometrovou naučnou stezku, která vás i vaše děti hravou formou seznámí s faunou i flórou pralesa. Do pralesa Hojná voda se dostanete po červené turistické značce vedené ze stejnojmenné obce.
Starší děti budou zase nadšené z dřevěných chodníčků, po kterých se vypraví přímo do nitra rašeliniště na naučné stezce Červené Blato, aby se dozvěděly o jeho přírodním bohatství, ekologickém významu a dějinách těžby a využití rašeliny. Naučná stezka se nachází zhruba 17 km od Třeboně.

Ochutnejte, jakou vodu vytváří sama příroda

Novohradské hory se pyšní mnoha unikátními prameništi se zdroji velmi kvalitní vody. Zdejší prameny jsou díky neagresivnímu geologickému podloží jen slabě mineralizované, vznikají až 1000 metrů hluboko a řada z nich se dá pít rovnou „ze zdroje“. Nejznámějšími lokalitami pramenů jsou zajisté Dobrá voda a Hojná voda. První zmiňovaná obec dala název i známé české značce, která z Novohradských hor pochází – Dobré vodě.

Během horkých letních dní vyrazte s rodinou k Pohořskému rybníku, který můžete využít k osvěžujícímu vykoupání v rašelinou zbarvené vodě.

A nezapomeňte ochutnat jihočeské speciality, na které na svých cestách po Novohradských horách narazíte na každém kroku. Především v období masopustu vám den osladí pečené vdolky, koblihy a hnětýnky. V létě zase kulajda z čerstvých lesních hub a zelňáky – placky z kysaného zelí plné vitamínu C.

Více tipů a výletů v nádherných Novohradských horách naleznete zde.