Rubriky
Magazín

Jak zabavit děti v autě?

K létu neodmyslitelně patří cestování a každý rodič jistě ví, jak nelehké je zabavit neposedné děti na dlouhé cestě autem či jiným dopravním prostředkem.

Když se však na cestu pečlivě připravíte a přibalíte s sebou vhodné cestovní hry, kterými děti zabavíte, cesta uteče rychleji. Hry navíc můžete použít i na dovolené – zvláště v případě, že vám nebude přát počasí. Tipy na oblíbené cestovní hry, které by neměly uniknout vaší pozornosti, najdete v tomto článku.

Už tam budeme? je hra s příznačným názvem, která je vyrobena přímo pro použití v dopravním prostředku. Hra je určena pro dva a více hráčů a zvládnou ji děti od 6 let. Spočívá ve sledování okolí a hledání reálných situací či motivů, které jsou vyobrazeny na hracích kartách. Kdo z hráčů hledaný motiv (letadlo, lavička atd.) najde, přičte si bod.

Ve sledování okolní krajiny spočívá také další cestovní hra – Auto Bingo. Jedná se o cestovní verzi klasického binga. Každý hráč má svou kartu s předměty, které musí nacházet při cestě autem. Předmět, který hráč uvidí, vyškrtne pomocí smazatelného fixu ze své hrací karty. Vítězem se stává ten, komu se podaří vyškrtat pět objektů v řadě. Hra je k dostání v plechové krabičce a je vhodná pro děti od 5 let.

Přímo stvořená na cestování je také hra s názvem 100 her pro děti na cestách, což je hra pro jednoho hráče, která zabaví děti ve věku od 4 do 8 let. Hra obsahuje 50 oboustranných kartiček, na nichž jsou uvedeny úkoly (menším dětem je potřeba úkoly přečíst). Děti vyplňují kartičky a plní úkoly – k tomu slouží smazatelný fix, který umožňuje opakované použití kartiček.

Další hrou, která je vhodná do auta a kterou může hrát dítě samo, je Motanice. Hra obsahuje 30 hracích karet a spočívá ve spojování správných dvojic obrázků. Dvojice se spojují pomocí tkaničky a správnost řešení si pak dítě může samo zkontrolovat na zadní straně hrací karty. Tato hra rozvíjí nejen logické myšlení, ale také manuální zručnost. K dostání je více druhů Motanic (pro děti 3-5 let, pro děti předškolního věku až 1. třídy atd.).

Na cestách si díky magnetickým verzím můžete zahrát také své oblíbené společenské hry. V cestovní podobě jsou k dostání společenské hry pro mladší i starší děti. S předškolními dětmi si můžete zahrát Hady a žebříky či Člověče, nezlob se! Školáci si možná raději zahrají Mlýn, Šachy, Backgammon či logickou hru Othello.

Také oblíbená hra Hádej kdo? má nyní svou cestovní verzi, která je připravena k přenosu a použití v dopravním prostředku. Hra je vhodná pro děti od 5 let a hrají ji vždy dva hráči, kteří se pomocí rafinovaných otázek snaží odhalit soupeřovu tajemnou tvář dříve, než se to podaří soupeři. K vítězství je potřeba odhalit tajemnou tvář celkem pětkrát.

V dopravním prostředku si můžete zahrát také oblíbené „historky“. Tato hra obsahuje kartičky se zapeklitými záhadami, jejichž rozuzlení zná pouze jeden hráč. Ostatní musí záhadu vyřešit a zrekonstruovat tak celou historku. K tomu mohou hádající používat pouze otázky, na které lze odpovědět ano/ne. Nejrozšířenější Černé historky jsou místy poněkud morbidní, proto jsou určeny spíše pro dospělé a starší děti (od 12 let). Pro mladší děti (od 8 let) existují Bílé historky, ve kterých vystupují hlavně duchové a další tajemné bytosti. Poslední variantou „historek“ jsou Růžové historky – ty jsou určeny hlavně dívkám (od 8 let) a vystupují v nich princezny, zpěvačky i čarodějnice.

Zkusit můžete také slovní hry, ke kterým v podstatě nic zvláštního nepotřebujete. Vyzkoušejte slovní fotbal (každý z hráčů říká jedno slovo, které musí začínat písmenem, kterým končilo slovo předchozího hráče) nebo hru Hádej, kdo jsem?, při které se jeden hráč „vtělí“ do nějaké postavy (podle věku dětí může touto postavou být pohádková bytost, zvíře, filmový hrdina atd.) a ostatní se pomocí vhodných dotazů snaží odhalit jeho identitu. Pobaví-li vás slovní fotbal, můžete zkusit také další hru s písmenky – Zakázané písmenko. Při této hře kladete otázky a soupeř odpovídá, ve svých odpovědích však nesmí použít předem stanovené zakázané písmenko. Další formou zábavy může být počítání aut dané značky nebo určité barvy – fantazii se zkrátka meze nekladou!

Pokud děti omrzí hraní her, zkuste jim nabídnout poslouchání oblíbených písniček nebo sledování oblíbeného filmu či pohádky na přenosném DVD přehrávači. Přenosné DVD přehrávače jsou obvykle vybaveny displejem s úhlopříčkou nejméně 18 cm, výstupem na sluchátka a dají se snadno uchytit na opěrku hlavy. Při vybírání vhodného produktu doporučujeme kvalitní DVD přehrávače, které jsou otřesuvzdorné a obsahují napájecí adaptér do automobilu.