Autor fotografie: Jan Kopřiva
Nebaví vás ani děti ležet hodiny na lehátku a slunit se? V tom případě čtete ten správný článek, protože se v něm dozvíte, jak si naplánovat aktivní dovolenou, která bude bavit celou rodinu. Probereme všechny důležité tipy a triky, aby příští dovolená byla doslova nezapomenutelná.
Sepište pečlivý cestovní itinerář
Prvně bychom vám rádi doporučili vytvořit itinerář. Když člověk jede na dovolenou s cestovní agenturou a plánuje pouze odpočívat, není to nezbytné, ale pokud plánujete trávit čas aktivně, určitě se to vyplatí. Proč? Protože vám to ušetří čas, nervy a nakonec možná i peníze.
Zkuste se s dětmi zamyslet, co chcete zkusit a co vás láká. Snažte se dětem naslouchat a motivovat je, ale pozor na nucení, jinak to nedopadne dobře. Pokud víte, že se děti k smrti bojí výšek, nenuťte je v cizí zemi tento strach překonávat. Zeptejte se jich, co by chtěly zkusit nebo vidět a uvidíte, že spolu na něco přijdete. A samozřejmě je berte lehce s rezervou a domluvte se pouze na aktivitách, které je možné provést.
Co si zapsat do itineráře?
- Místa, která navštívíte s cenami, kontakty, adresou a způsobem, jak se tam dopravíte.
- Vše potřebné k vybraným aktivitám. Možná budete potřebovat nějaké speciální oblečení nebo vědomosti. Je lepší si vše zjistit doma než až na místě. A taky si zjistěte, od kolika let je povolen vstup dětem. Možná dokonce zjistíte, že je nutné si udělat online rezervaci.
- Kontakty na lékaře, českou ambasádu, cestovní agenturu.
Tipy na aktivity
- Plavání s delfíny
- Potápění
- Let balónem
- Cyklistika
- Turistika
- Aquapark
- Lanové centrum
- Čtyřkolky
- Výlet lodí
Sbalte vše potřebné
Po sepsání itineráře už víte, jaké aktivity jsou pro vás ty pravé a které teoreticky budete provádět. K tomu se pak váže obsah vašeho zavazadla. Co si s sebou zabalit? Neopren na potápění? Pevnou obuv do lanového centra a turistiku? Nebo možná teplou bundu na let balónem?
Zamyslete se, co v cizí zemi neseženete (nebo draze) a buďte připravení. Hlavní je myslet na změnu prostředí a teplot, které například na pláži necítíte, ale v jiné nadmořské výšce už ano. Neuděláte chybu, když si sepíšete podobně jako itinerář i bodový seznam věcí v kufru. Ulehčí vám to balení tam i zpět a nic důležitého nezapomenete. Navíc, když budou mít děti seznam k dispozici, mohou si zkusit zabalit samy a naučit se samostatnosti.
Projděte spolu bezpečnostní rizika a řešení
Tento bod by se měl řešit v podstatě souběžně s vytvářením itineráře. Ne každá aktivita je vhodná pro děti a když ano, je nutné znát naprosto všechna bezpečnostní rizika. Adrenalinové aktivity s sebou nesou určité riziko a není vhodné před tím jen mávnout rukou. Navíc nikdy nevíte, jak moc je daný pracovník proškolený a na jaké úrovni je jeho angličtina.
Přečtěte si o zvolených aktivitách/místech vše potřebné a promluvte si s dětmi, jak se (ne)chovat a na co si dávat pozor. Zapojení dětí do rozhodovacích procesů je jednou z důležitých součástí učení a zpracování informací. Určitě je dobré také vědět, co dělat, když se stane něco neočekávaného, např. co dělat, když se dítě ztratí, převalí se přes něj vlna, naloká se vody, bude mít závrať, spadne z kola, …
Naučte se základy doma
Některé aktivity si žádají alespoň základy rovnováhy nebo konkrétní znalosti a je vhodné ještě doma s dětmi na všem zapracovat a přijít připravení. Rovnováha se dá trénovat mnoha způsoby a věřte, že stačí pár tréninků a vy i děti budete méně nervózní a naopak si vybudujete sebevědomí, což je často (společně s informovaností) receptem na úspěch. Kdo je připraven, není překvapen.