Rubriky
Magazín

Jak na bezpečné sportování s dětmi v létě

Léto je období zábav a radostí. Jenže právě v tomto období musíte dávat pozor na různé hrozby jako je dehydratace, poškození zraku a vyčerpání organismu. Jak se připravit na sportování s dětmi v horkých letních dnech? Čtěte dál.

Je pitný režim dítěte v pořádku?

Děti mají tendenci ignorovat signály, že se mají napít a proto doporučujeme pořídit láhev v oblíbených barvách, která se snadno čistí a jednoduše se z ní pije. A když na to přijde, připomeňte jim, aby se pořádně napily. Pokud nosí chytré hodinky, nastavte jim tam pravidelné připomínky nebo stáhněte aplikaci na pití a máte vyřešeno.

Při sportu v létě se tělo hodně potí a nutně potřebuje doplnit tekutiny, jinak se může přehřát a dělat neplechu. Nejlepší je čistá voda, ale neuškodí ani kapka šťávy, pokud dětem více chutná. Pozor na perlivé vody, při sportu nejsou ideální.

A zde opět přichází na řadu rada o lahvi, která se snadno čistí, protože jakékoliv cukry mohou ulpět v nedostupném místě a proměnit se v plíseň. Mějte vždy při ruce praktický čistič lahví, který stačí zalít teplou vodou a počkat. Lahev bude jako nová!

Dynamické protahování zařaďte na začátek tréninku

Před sportovní aktivitou nepodceňujte protažení. Vždy by se ale mělo jednat o dynamické protahování, které zahřeje klouby a připraví tělo k výkonu. To znamená kroužení klouby, panáci, dřepy s výskokem, běh na místě, zakopávání, … Bez kvalitního strečinku je člověk mnohem více náchylný ke zranění a zrovna děti úrazy nezvládají úplně nejlépe a dokáží je demotivovat. Je jedno, jestli plánujete trénovat tenis nebo chcete jet na kole na výlet. Protáhněte se společně a uvidíte, že 10 minut nic není oproti nepříjemnostem způsobených zbytečným zraněním.

Po tréninku se vrhněte na statické protahování, což už je protažení svalů v cca 30sekundových intervalech. Svaly lépe regenerují a méně bolí.

Odpočinek zlepšuje výkon

Honem, honem, honem. Tak přesně takový žádný trénink být nemá. Trénink může být tvrdý a náročný, ale je nutné dávat dítěti dostatek pauz, kdy se napije, protáhne a nabere druhý dech.

Tento čas můžete využít k nezávaznému klábosení nebo ke zhodnocení dosavadního výkonu. Studie ukazují, že delší přestávky mohou vést k lepším výsledkům, protože tělo je po nich schopné vydat opět velký výkon. Čím kratší jsou přestávky, tím kratší by měla být celá aktivita.

Například u HIIT/Tabata se funguje na bázi krátké přestávky/krátká sportovní aktivita/krátký trénink. U delších tréninků pauzy nepodceňujte a to hlavně u dětí, které se snadno vyčerpají, protože ještě neumí tak dobře pracovat s vlastní energií. Vyčerpané dítě může být hodně rychle mrzuté dítě, čímž se trénink výrazně znepříjemní pro ně i pro vás.

Posilujte u dětí motivaci

Komu kdy uškodila trocha motivace? Určitě nikomu a dětem ještě méně. To, jak bude vypadat se asi liší dítě od dítěte. Každému vyhovuje něco jiného. Motivací může být společně strávený čas, dáreček, nové vybavení, dobré jídlo, lichotky a chvála, sportovní úspěchy nebo cokoliv, co má vaše dítě rádo.

Snažte se zjistit, co konkrétního to je a podle toho se zařiďte. Obecně bývá dobrou volbou vyhlídka na zbrusu nové vybavení, proto se podívejte na Sportega.cz a něco společně vyberte.

Sport by měl být spojený s pozitivními myšlenkami a přesně proto se vyplatí motivaci podporovat a snažit se ji udržovat silnou. A když chybí, tak ji zase rozdmýchat. Pokud si všimnete, že dítě nechce nějaký sport dělat opakovaně, je dobré se zamyslet, jestli není čas popovídat si o tom, co se děje a jestli nechce zkusit něco nového. Děti se často bojí o takových věcech mluvit, takže je ideální tuto konverzaci otevřít a s klidem to společně rozebrat.

Svaly potřebují regeneraci

V části s pauzami jsme regeneraci již nakousli, ale zde bychom se jí chtěli věnovat více. Regenerace těla po sportovním výkonu je u každého individuální. Jinak to mají ženy a muži a jinak to mají dospělí a děti. Nelze říct úplně přesně, kolik regenerace potřebuje vaše dítě, spíše doporučujeme kontrolovat jeho stav a zeptat se, jak se dítě cítí.

Existují dva druhy odpočinku – aktivní a pasivní. Do aktivního odpočinku lze zařadit delší chůzi, turistiku, cachtání ve vodě, vlastně vše, co je prováděno spíše pro zábavu a ne pro výkon a rychlost.

Pasivní odpočinek je pak velmi volný program, kdy se svaly nanamáhají vůbec, a dítě stráví klidně i celý den u knihy nebo televize s krátkou přestávkou na procházkou s pejskem. I tento druh odpočinku má své benefity a doporučujeme ho občas zařadit a nechat svaly vydechnout, aby mohly v budoucnu podat ještě lepší výkony.
Tip: 8 tipů, co si s sebou zabalit na hory s dětmi a kam vyrazit

Ochrana očí, hlavy a pokožky není jen tak

A poslední částí jsou ochranné prvky jako je SPF, sluneční brýle a pokrývka hlavy. Dávejte opravdu pozor, děti jsou náchylné na spálení a úžeh.

Pozornost věnujte i ochraně očí, které ostré světlo nezvládají a je nutné je chránit kvalitními slunečními brýlemi. Pozor na levné brýle, které mají třeba jen zatmavená skla. Rozšíří se tím zornička ale světlo skly stále prochází, oko neuvěřitelně dráždí a může ho i poškodit. Snažte se, aby brýle poskytly dostatečně vysoký UV filtr.

To stejné u opalovacího krémů, v létě volte vždy SPF 50 a každé cca 3 hodiny znova aplikujte. Nezapomeňte na uši a krk. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *