Nespoléhejte na kartičku pojištěnce
Jakmile se v horách zraníte a nemáte sjednané cestovní pojištění, zahraniční dovolená se vám značně prodraží. Už jenom najít lékařské zařízení, kde vás ošetří, může být oříšek, protože Evropský průkaz zdravotního pojištění vám platí pouze ve veřejných zdravotnických zařízeních a ty nejsou všude. Navíc vás čeká platba spoluúčasti, tzn. platit budete lékařské ošetření, náklady na případnou hospitalizaci, výdaje za operaci nebo předepsané léky. A samozřejmě si na vlastní náklady budete muset zařídit sami převoz zpět do České republiky. Náklady na dovolenou bez cestovního pojištění se vám tak mohou zničehonic vyšplhat na statisíce korun, které budete muset zaplatit z vlastní kapsy.
Co by mělo cestovní pojištění zahrnovat
Pojistit byste si rozhodně měli léčebné výlohy s pojistným limitem alespoň 3,5 miliony korun a doporučujeme vám sjednat si také pojištění odpovědnosti s limitem alespoň 2 mil. za újmu na zdraví a 1 mil. Korun za újmu na majetku. Tato dvě základní pojištění je vhodné doplnit také úrazovým pojištěním a pojištěním zavazadel.
Z pojištění léčebných výloh za vás pojišťovna v případě potřeby uhradí náklady na hospitalizaci, neodkladnou operaci, léky, zdravotnický materiál a náklady spojené s vašim transportem zpět do České republiky. K tomu pojišťovny zpravidla nabízí asistenční služby zdarma.
Pojištění odpovědnosti by měl řešit každý lyžař nebo snowboardista. Stačí ztratit kontrolu nad lyžemi nebo prknem, někoho srazit a máte na krku pojistnou událost. Dotyčný totiž na vás může požadovat úhradu svých léčebných výdajů i odškodnění újmy. A v zahraničí se jedná běžně o částky v řádech milionů korun.
Při jakých aktivitách vás cestovní pojištění ochrání?
U cestovního pojištění si vždy důkladně pročtěte pojistné podmínky a ujistěte se, že pojištění pokrývá sporty, které hodláte v horách provozovat. Pokud si nejste jistí, zda se pojištění vztahuje opravdu na to, co potřebujete, raději si do pojišťovny zavolejte a ujistěte se.
Běžně se pojištění vztahuje na jízdu na lyžích a snowboardu po vyznačených sjezdovkách a trasách. Jakmile ale vyrazíte mimo sjezdovku (například při freeridu nebo skialpinismu), už vás standardní cestovní pojištění chránit nebude, protože se jedná o rizikové sporty, u kterých hrozí vysoké riziko zranění, pádu lavin apod.
A pozor na požívání alkoholických nápojů na sjezdovce. Jakmile se s alkoholem v krvi přivodíte zranění vy nebo ho způsobíte jinému, jste z pojistného krytí vyloučeni.
Věděli jste, že ošetření zlomené nohy vás může v zahraničí vyjít až na čtvrt milionu korun? A že právě zlomeniny lýtkové a holenní kosti patří k těm nejčastějším? Přitom například u ČSOB Pojišťovny můžete vyrazit bezstarostně na sjezdovku s kompletním pojištěním už od 19 korun za den.